czwartek, 11 maja 2017

KUCHNIA... BEZ WAD.

Dawno mnie tutaj nie było. Majówki, wyjazdy, praca, szkoła. Wszystko na raz. Jednak jestem i wracam z potężnym materiałem dotyczącym aranżacji kuchni. Miłej lektury :) 
Kuchnia to nie tylko pyszne i aromatyczne jedzenie. Kuchnia jako pomieszczenie jest takim miejscem w domu, które zawsze dobrze się kojarzy. Jest miejscem ciepłym, pachnącym, przepełnionym przyjazną atmosferą. Niezależnie od tego w jakim stylu urządzimy naszą kuchnię musi ona spełniać jeden podstawowy warunek. FUNKCJONALIZM.
Przy planowaniu kuchni zawsze należy poświęcić dużo czasu na właściwe jej zaprojektowanie. Przeróbki w tym pomieszczeniu są zwykle pracochłonne oraz kosztowne. Dlatego zawsze warto dobrze przemyśleć aranżację tego miejsca, dokładnie zaplanować rozkład urządzeń i przedyskutować swoje potrzeby z architektem. Jest to pomieszczenie do pracy, w którym wbrew pozorom spędzamy dużo czasu w ciągu dnia, więc zamiast męczyć się kilka (-naście) kolejnych lat warto wszystko od samego początku dobrze przemyśleć.
ERGONOMIA. To słowo powinno zawsze przychodzić nam na myśl gdy myślimy o urządzaniu kuchni. Kto z Was miał okazję pracować w NIEergonomiczej kuchni wie o czym mówię. Niezależnie od naszych upodobań powinniśmy się stosować do kilku podstawowych zasad ergonomii i przyznać rację naszemu architektowi.

1.     Trójkąt roboczy w kuchni



Podczas planowania kuchni warto pamiętać o złotej zasadzie projektowania przestrzeni kuchennej, tzw. trójkącie roboczym. Trójkąt roboczy obrazuje ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej/ piekarnika, opartych na wierzchołkach trójkąta.
·         między lodówką a zlewozmywakiem: 120-210 cm,
·         między zlewozmywakiem a kuchenką: 120-210 cm (ew. 90 cm w małych pomieszczeniach)
·         między lodówką a kuchenką: 120- 270 cm.
Układ ten pozwoli nam sprawniej i szybciej przygotowywać posiłki: wyjmowanie produktów (lodówka), mycie (zlew), przygotowywanie (blat roboczy) i wreszcie gotowanie (kuchenka i piekarnik).
2.     Duża kuchnia czy mała kuchnia?
Mała kuchnia wbrew pozorom to nic strasznego. Często wystarczy dobrze zagospodarowana przestrzeń, aby swobodnie poruszać się po pomieszczeniu. Gdy kuchnia jest duża często marnowana jest w niej przestrzeń – blaty ustawione pod ścianami, a w środku? Parkiet taneczny ;) W takim wypadku nie musimy trzymać się kurczowo książkowego blatu szerokości 60cm – przy dodaniu 10 cm blat stanie się bardziej funkcjonalny, zyskamy miejsce do pracy – a „droga” z jednej strony kuchni na drugą stanie się krótsza.   
3.     Wysokość blatów roboczych


Ten element ustalamy z kolei według własnych potrzeb. Przyjęło się, że blaty kuchenne powinny mieć wysokość około 85cm. Ale co właściwie znaczy to „około”. Wszystko zależy od wzrostu osoby, która będzie tę kuchnię użytkowała. Niskim osobom (150cm wzrostu) wygodnie będzie pracować przy blacie wysokości 80 cm, ale dla osoby wyższej (170cm wzrostu) potrzebny będzie blat
o wysokości 90 cm.
4.     Swoboda ruchów i komfort użytkowania.

Aby bez większego problemu poruszać się po kuchni główne sprzęty (kuchenka, piekarnik, lodówka, zlew) należy sytuować w odstępach od siebie, a także z dala od narożników. Szczególna uwagę należy zwrócić na urządzenia z drzwiczkami – musza być usytuowane tak aby można je było łatwo otwierać. Lodówka nie powinna być stawiana w kącie oraz na „trakcie komunikacyjnym”. Wbrew pozorom to właśnie te drzwiczki są w kuchni otwierane najczęściej. Przy lodówce powinniśmy zagospodarować choćby niewielki kawałek blatu, aby móc układać na nim rzeczy wyciągane z lodówki i uniknąć biegania z jedną rzeczą na drugi koniec kuchni. Należy także zwrócić uwagę na to w jakim otoczeniu zostały umieszczone: kuchenka, piekarnik, opiekacz czy każde inne urządzenie, w którym podgrzewamy jedzenie. Aby bezpiecznie korzystać z tego typu sprzętów należy umieszczać je przy blacie czy stole, aby szybko odstawiać na nie gorące naczynia.
KUCHNIA W CENTYMETRACH
85-90 cm to standardowa wysokość blatu kuchennego. Jeśli chcemy dostosować blat do swojego wzrostu, możemy określić jego optymalną wysokość. Gdy stoimy przy blacie z ugiętym ramieniem, odległość między łokciem a blatem powinna wynosić 10-15cm.

110-120 cm to wysokość barku lub bufetu, przy którym będziemy stać lub siedzieć na hokerach (wysokich stołkach).

75 cm to standardowa wysokość stołu i niskiego blatu do prac siedzących. Warto ją dopasować do własnych upodobań – może wynosić 72 cm, ale 78 cm też może być wygodne.

90 cm to minimalna odległość między ciągami kuchennymi umożliwiająca swobodną pracę jednej osobie;

120 cm to odległość wystarczająca, aby dwie osoby mogły pracować, nie przeszkadzając sobie, i swobodnie się mijać.

50-60 cm to wysokość, na jakiej nad blatem roboczym powinny być zamontowane szafki wiszące.

30-40 cm to minimalna odległość między poszczególnymi urządzeniami (płyta grzewcza, zlew, lodówka) zainstalowanymi na blacie roboczym. Optymalne warunki pracy zapewnia natomiast zachowanie między nimi 60-centymetrowego odstępu.

Po kolejne porady odnośnie aranżacji zapraszam już niebawem!

20 komentarzy:

  1. Samo urządzanie kuchni nie jest łatwym zadaniem, tym bardziej że musimy tam poustawiać dość dużo rzeczy. Tak samo jak urządzamy pokój nastolatka http://szansadzieciom.pl/pokoj-nastolatka-piec-zasad-urzadzania/ to trzeba trzymać się żelaznych zasad, aby wszystko się udało.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przydatne rzeczy są tu omówione, dobrze wiedzieć. Kuchnia powinna być według mnie funkcjonalna i odpowiednio wyposażona. Na przykład szklanki https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/naczynia-serwowania-napojow/szklanki wiadomo, różnego rodzaju są potrzebne. Ja już mam upatrzone, których nie mam u siebie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo przydatne i cenne wskazówki. Dobry projekt to podstawa. Wiem, bo u nas też z takim trochę zeszło żeby wszystko idealnie dograć. Przy okazji to jeszcze się może was poradzę co do wyboru zlewozmywaka. Oglądałam na https://www.oleole.pl/zlewozmywaki.bhtml , to wiele ma tam dobre opinie. Na jaki najlepiej się zdecydować?

    OdpowiedzUsuń
  4. Myślę, że ideałów nie ma , ale oczywiście powinniśmy do nich dążyć. Kuchnia przede wszystkim musi być praktyczna i wśród sprzętów AGD koniecznie znaleźć musi się okap https://e-okapy.pl/ , który będzie odprowadzać nadmiar wilgoci i niechciane zapachy

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny wpis, dzięki któremu można naprawdę funkcjonalnie urządzić swoje kuchenne wnętrze. To pomieszczenie jest jednym z ważniejszych w całym domu, więc trzeba się dobrze zastanowić, jaki układ całej przestrzeni będzie nam najbardziej odpowiadać.

    OdpowiedzUsuń
  6. Rewelacja. Wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń
  7. Sama planuje na wiosnę remont i takie porady są naprawdę przydatne. Całkowicie zmienię swój projekt, który z założenia nie był funkcjonalny w przeciwieństwie do tego co widzę w tym wpisie. Dziękuję za inspirację.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ciekawe zestawienie. Nigdy nie zastanawiałam się nad tym pod kątem ilości centymetrów itp. Akurat planuję remont kuchni, więc na pewno zastosuję się do tych wskazówek i rad, które wymieniłaś w tym wpisie. Pozdrawiam! :D

    OdpowiedzUsuń
  9. Fajnie jest tak sobie pooglądać różne przykłady aranżacji, ponieważ wówczas przychodzi do głowy więcej pomysłów na własne wnętrza. Jeśli chodzi o kuchnię to oglądałam również projekty tutaj https://projektowanie-wnetrz-online.pl/aranzacje/kuchnia . Są tak zróżnicowane, że wybór jest naprawdę trudny.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo fajnie wszystko przedstawiłaś i teraz widzę jak mało wiem o aranżacji kuchni :D. Co prawda remont kuchni planuję na przyszły rok, ale ten blog sobie zapiszę i będę miała się na czym posiłkować na wiosnę :)

    OdpowiedzUsuń
  11. My niedawno właśnie rozglądaliśmy się za dobrą ofertą co do wyboru mieszkania i jednak bardzo nam pomogła agencja nieruchomości poznań. Mają świetne podejście do klientów

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo lubię takie praktyczne wpisy. Odnośnie wielkości kuchni - mam małą i nie miałam problemu z wsadzeniem do niej wszystkiego. Jak miałam dużą to też miałam parkiet do tańczenia ;) i nie koniecznie więcej miejsca w szafkach

    OdpowiedzUsuń
  13. Jednak dobrze dobrane meble kuchenne to jednak podstawa. Ja ostatnio kupiłam bardzo ładne szafki do kuchni, które dodatkowo okazały się solidnie wykonane

    OdpowiedzUsuń
  14. Prowadzę własną działalność jeśli chodzi o budownictwo więc wiem jak bardzo ważny jest odpowiedni sprzęt jak i maszyny. Ostatnio nawet myślę o tym by wziąć coś porządnego w leasing i nawet mam na oku świetną ofertę

    OdpowiedzUsuń
  15. W sumie na ten moment ja przede wszystkim skupiam się na tym aby właśnie mieć zawsze jak najlepsze materiały tapicerskie. Dziś już wiem, że właśnie w hurtowni tapicerskiej https://hurtownia-akces.pl/ zawsze znajdziemy to co jest nam potrzebne.

    OdpowiedzUsuń
  16. W domu też dobrze sprawdziłaby się klimatyzacja, akurat te upalne dni, które niedługo się rozpoczną będą dla nas mniej uciążliwe

    OdpowiedzUsuń
  17. Wybór odpowiedniego stolarza może mieć ogromne znaczenie dla jakości i trwałości wykonanych mebli oraz innych elementów drewnianych w domu. Dla tych, którzy cenią sobie rzemiosło i precyzję, polecam sprawdzić ofertę na https://kacprzak-stolarz.pl/. Ta firma stolarska słynie z indywidualnego podejścia do każdego projektu, od projektowania po realizację. Korzystają z wysokiej jakości materiałów i nowoczesnych technologii, co gwarantuje zadowolenie nawet najbardziej wymagających klientów.

    OdpowiedzUsuń
  18. Bardzo ładnie, ja dopiero jeszcze rozglądam się za dobrym projektantem wnętrz

    OdpowiedzUsuń